Strona główna > Wydarzenia ze świata nauki i nie tylko

Wydarzenia ze świata nauki i nie tylko

Dodane ostatnio : 9 listopada 2015.


 • Matematyk z Polski z prestiżowym wyróżnieniem

  9 listopada 2015, przez Doktor
  Dr Piotr Nowak otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). To pierwszy matematyczny grant ERC w Polsce; będzie realizowany w Instytucie Matematycznym (IM) PAN w Warszawie - poinformował dzisiaj dyrektor Instytutu. (...)
 • Pigułka "dzień po" dostępna w Polsce bez recepty powyżej 15. roku życia

  24 stycznia 2015, przez Doktor
  15 lat to wiek, od którego w Polsce będzie można kupić bez recepty pigułkę antykoncepcyjną "dzień po". Informację taką podał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. O dostępności tego typu środków bez recepty zdecydowała Komisja Europejska. Nie (...)
 • Chemicy z Gdańska opracowali nowy preparat na opryszczkę

  24 stycznia 2015, przez Doktor
  Uczeni z Uniwersytetu Gdańskiego ​opracowali środek na opryszczkę oparty na nowo wynalezionym związku. Jak wykazały testy, substancja jest ponad dwa razy skuteczniejsza od dotychczas dostępnych na rynku. W projekt zaangażowana jest grupa badaczy z (...)
 • Nowe prawo o ochronie zwierząt doświadczalnych.

  24 stycznia 2015, przez Doktor
  Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska wyraziła zadowolenie z zakończenia prac w parlamencie nad ustawą o ochronie zwierząt doświadczalnych. Jak zaznaczyła, budziła ona emocje ale udało się osiągnąć kompromis. Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że prace nad (...)

 • Nowość w leczeniu pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona.

  24 stycznia 2015, przez Doktor
  Francuscy i brytyjscy badacze po raz pierwszy na świecie zastosowali nową terapię, która pomaga w leczeniu pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. Dotyka ona miliony chorych na świecie. Terapia nie leczy przyczyn choroby Parkinsona, ale zmniejsza (...)
 • Czy będzie szczepionka przeciw wirusowi Ebola?

  9 stycznia 2015, przez Doktor
  Testy szczepionek przeciw eboli dają pierwsze obiecujące rezultaty. Można przeczytać w medycznym tygodniku „The Lancet”. Badania przeprowadzono już kilka lat temu, ale szczegóły publikowane są dopiero teraz. Szczepionki przeciw dwóm odmianom eboli (...)
 • IV edycja konkursu w ramach programu „Diamentowy Grant”

  8 stycznia 2015, przez Doktor
  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs dotyczący finansowania projektów badawczych w ramach IV edycji programu „Diamentowy Grant”. Celem programu jest stworzenie możliwości rozwoju naukowego wybitnie uzdolnionym absolwentom i (...)
 • Teixobactin - nowy antybiotyk nadzieją w leczeniu chorych

  7 stycznia 2015, przez Doktor
  Uczeni ze Stanów Zjednoczonych podają do wiadomości w tygodniku "Nature" o wytworzeniu nowego antybiotyku. Teixobactin - jest najbardziej obiecującym z grupy 25 nowych antybiotyków. Testy na zwierzętach pokazały, że niszczy on drobnoustroje, ale jest (...)Prace redakcyjne RSS 2.0 | Mapa strony |  Aktualnosci z Francji |  Forum francusko-angielsko-polskie w jezyku polskim