Strona główna > Anatomia człowieka > Układ pokarmowy > Trzustka > Budowa i położenie trzustki

Budowa i położenie trzustki

Czwartek 13 marca 2008, przez Doktor


Trzustka (pancreas)

to długi (15-20 cm), wąski gruczoł cewkowo-pęcherzykowy położony w jamie brzusznej za żołądkiem, pomiędzy dwunastnicą a śledzioną. Gruczoł ma zabarwienie szaro-różowe. Ciężar waha się między 70-90 g.

Trzustkę dzielimy na trzy części:

- głowę – jest haczykowato wygięta i opiera się o pętle dwunastnicy

- trzon – o trójkątnym przekroju, położony jest przed aortą

- ogon – to najwęższa cześć trzustki, która kończy się we wnęce śledziony

Trzustka otoczona jest torebką łącznotkankową, natomiast wnęka gruczołu zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej. Miąższ trzustki dzieli się na liczne płaciki, które oddzielone są przegrodami międzypłacikowymi. W tych przegrodach znajdują się naczynia krwionośne oraz przewody wyprowadzające międzypłcikowe. Miąższ płacika stanowią pęcherzyki wydzielnicze, które są odpowiedzialne za wytwarzanie enzymów trawiennych.

Pęcherzyki, czyli gronka trzustkowe są zbudowane z walcowatych lub stożkowatych komórek, w których stwierdzono obecność dobrze rozwiniętej siateczki śródplazmatycznej. Pomiędzy pęcherzykami występują wyspy trzustki zaopatrzone w naczynia włosowate. Każda wyspa trzustki jest otoczona komórkami nabłonkowymi.

Przewody międzypłacikowe uchodzą do przewodu trzustkowego, który ciągnie się przez całą długość trzustki. Jego błona śluzowa zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej.

Skomentuj ten artykuł

5 Wiadomości na forumPrace redakcyjne RSS 2.0 | Mapa strony |  Aktualnosci z Francji |  Forum francusko-angielsko-polskie w jezyku polskim